Mimar Müge Kulak’tan Aydınlatma Seçimi İçin Öneriler

 

Aydınlatmanın, mekanın değeri ve ruhu için en önemli tamamlayıcı olduğuna inanan Mimar ve Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Müge Kulak, kurucusu olduğu Parlaq Interiors bünyesinde hem iç mekan projelerine tasarım ve uygulama hizmeti hem de aydınlatma ürünleriyle bireysel ve kurumsal müşterilerine tasarım ve üretim hizmeti veriyor. Müge Kulak, İzmir DEU Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra IYTE de Endüstri Ürünleri Tasarımı dalında yüksek lisansını tamamlamıştır. İzmir ve İstanbul’da orta ve büyük ölçekli projelerde tasarım ve uygulama alanlarında deneyim edindikten sonra kurduğu Parlaq Interiors adı altında ürün ve mekan tasarımı hizmetine devam etmekte, aldığı Mimari Aydınlatma Tasarımı Eğitimi ile aydınlatma alanında hem bireysel hem de kurumsal müşterilerine profesyonel çözümler sunmaktadır.

Eğitim:Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Endüstri Ürünleri Tasarımı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Aydınlatma Tasarımı Eğitimi Sertifika Programı

 

  • Zamansız bir stil yakalamak için dekorasyonda renk ve aydınlatma trendleri nelerdir? Bunları mekanlarımıza nasıl yansıtabilir/adapte edebiliriz?

Öncelikle trend ne olursa olsun ilk belirlenmesi gereken şey tarzımızdır. Daha sonra moda olanlar arasından beğendiklerinizi kendi mekanınıza adapte edebiliriz. Tıpkı modada olduğu gibi sizi yansıtmayan ve ruhunuza uygun olmayan kıyafetler gibi yanlış mobilyalara yatırım yapılmamalı. Temanızı belirlemek önemlidir, neşeli, enerjik, huzurlu, doğal, egzotik, eklektik, asi ya da şık. Aydınlatmada ise metal ve cam birlikteliği çok şık ve zamansız bir görünüm yaratıyor. Özellikle füme cam çok revaçta, tabii ki aydınlatma düzeyini göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Eskiyi hatırlatan malzemeleri modernle karıştırmak uzun soluklu bir trend olacağa benziyor. Bakırın yükselişiyle bronz, pirinç, siyah ve beyaz monokrom tarz her mekana uyum sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Küçük bir salon ya da odanın dekorasyonunda/aydınlatmasında/renk kullanımında ne gibi tüyolar verilebilir?

Açık ve doğal renkler ve birbirine geçişi olan ara tonlar seçmek aradaki mesafenin darlığını belli etmeyecektir. Çok parçalı mobilyalardan kaçınarak fonksiyonu ön planda tutmalı. Örneğin yemek masanızın yanında mutlaka bir konsol bulunmayabilir. Bunun yanında bir duvarı tamamen ayna kaplamak ya da uzun duvarınıza büyük çerçeveli bir ayna asmak da derinliği ve ışığı artıracaktır. Aydınlatmada ise büyük hacimlerden, şapkalı ya da uzun kollu avizelerden kaçınmalı. Özellikle yerden aydınlatma ürünlerini (lambaderler) yer değişikliğine imkan verdiğinden tercih edebilirsiniz. Bütçeniz müsaitse en az bir ikonik aydınlatmaya evinizde yer açın.

 

  • Dekorasyonda şu sıralar revaçta olan stiller nelerdir, mevcut mekanımızda nasıl kullanabiliriz?

Genel olarak modern ve fonksiyonel tasarımlar revaçta olsa da arasına antika ya da el işçiliğiyle üretilmiş eski tarzda parçaları ustaca yerleştirmek zamandan bağımsız eskimeyen mekanlar yaratmanın kesin ipuçlarıdır. Kişiliğinize uygun ise eklektik tarzda döşenmiş bir ev size seyahatlerinizde satın aldığınız farklı kültürlerin ürünleriyle yerel her tür eşyanızla karıştırma imkanı verir. Yeni, eski, lüks ya da ulaşılabilir herşey bir arada. Kaosla güzel bir kompozisyon arasındaki çizgiyi ihlal etmemek için kendinize ve mekanınıza zaman tanımak çok önemlidir, zamanla doğru parçalar yerini bulacaktır, duygularınıza ve göz zevkinize güvenin. Burada önemli olan fonunuzun çok sade, desensiz ve açık tonlarda olmasıdır. Geometrik desenler, bakıra eşlik eden turkuaz tonları ve mercan kırmızısı egzotik bir hava yaratır. Siyah ve altın rengin birlikteliği ise hiç yanıltmaz. Genç ve dinamik bir hava yakalamak için grafik baskılar ve desenleri karıştırmaktan korkmamalısınız.

  • Uzun süre kullanılabilecek ve yeniliklere açık olabilecek renk paleti önerebilir misiniz?

Tabii ki önceliği tarzınızı belirlemeye vermelisiniz. Nötr ve doğal tonların bulunduğu; bej, kirli beyaz ve taş renkleri huzurlu bir etki verir. Zıt ya da uyumlu renklerden istediğiniz etkiye göre faydalanabilirsiniz. Dekorasyonda siyah ve beyazı baz seçip üzerine daha sonra değiştirebileceğiniz farklı ve canlı rekteki dekoratif ürünlerle mevsime göre sıkılmadan adapte edebileceğiniz esnek mekanlar elde edebilirsiniz.

  • Mekanlarda doğru aydınlatma ve renk seçimi için genel geçer kurallar var mıdır? Nelerdir?

Doğru aydınlatma için önce evimize mümkün olduğu kadar doğal ışık almakla işe başlamalıyız. Daha sonra mekanın işlevine göre ve sizin o mekanı kullanımınız sırasındaki senaryolarınıza göre planlama yapılmalı. Örneğin salonunuzda en sık yaptığınız aktiviteler, yemek yemek, tv izlemek, kitap okumak ve misafir ağırlamak diyelim. Bu modlara göre aydınlatmayı kurgulayabiliriz. Aydınlatmalarınızı belli senaryolara göre seçmelisiniz, çeşidini artırın, yerden, tavandan veya duvardan, direkt ya da dolaylı olarak seçin.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Evimi daha ferah göstermek için hangi renkleri kullanmalıyım?

Tabii ki açık renklerden ve pastel tonlardan faydalanmak doğru bir yaklaşımdır. Fakat bunu yaparken en sık düştüğümüz hata soluk bir görünüm elde etmektir. Bunu dekoratif ve küçük hacimli ürünlerde daha cesur ve koyu tonlar tercih ederek giderebilirsiniz. Koyu ve renkli yastıklar, objeler ve aydınlatma tercihleriyle kolayca yapabilirsiniz, tabi bu sırada renklerinizde daha az çeşit daha çok farklı tona gitmelisiniz.

  • Çalışma odası için ve daha verimli bir ortam yaratmak için hangi renkler tercih edilmelidir?

Çalışma odasında fonksiyon gereği konsantrasyonunuzu bozmayacak nötre yakın: beyaz, krem, gri, kahverengi, bej baz renkleriyle yaratıcılık ve zindeliğin renkleri mavi,mor ya da laciverti kombinlemeyi tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Müge Kulak’ın diğer aydınlatma tasarımlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir