Duvar Dekorasyonu için Pratik Öneriler

Sizin için de durum aynı mı bilmiyorum ama ben duvar dekorasyonu dendiğinde biraz kararsız kalırdım, başkasının seçimlerine bayılır kendi evim söz konu olunca bir türlü beğenmezdim. İşte tüm bu kaygılar ile ben araştırdım sizler için yazdım ve yazarken öğrendim. Emin olun siz de bu yazıyı okuyarak duvar dekorasyonunda kendi stilinizi en doğru nasıl uygulayacağınızı ve trendlerin ne yönde olduğunu öğrenerek hayalinizi rahatlıkla uygulayabileceksiniz.

Öncelikle yapmanız gerekenlerin en başında yer alan şey evinizin duvar dekorasyonu için ihtiyaç alanlarını tespit etmek. Çünkü önce alıp sonra “bunu buraya asarım” dediğiniz an işler çok da kolay olmuyor emin olabilirsiniz. Ben yaptım birkaç kere ve çok da anlamı olmadı aldıklarımın. Bu nedenle evinizde duvar dekorasyonu için olmazsa olmaz bölümlerini tespit etmek ve bir stil belirlemekte fayda var. Bazılarını sizler için sıraladım;

  • Antre ve uzun koridorlar
  • Salonda yemek odası bölümü, konsol üzeri
  • Oturma odasında duvar alanı açısından en müsait koltuğun arka duvarı
  • Yatak odasında yatak başı
  • Mutfakta yemek masası etrafındaki duvar
  • Duvarlardaki kolonlar inanın daha anlamlı duracaklar bir kaç dokunuş ile
  • Çocuk odasında tüm duvarlarda özgürsünüz
    Sıraladığım alanlar, öncelikli olarak duvar dekorasyonu için olmazsa olmaz doğru noktalar diyebilirim.İşte bu alanlara karar verdikten sonra başlıyor asıl zor olan kısım diyorsanız çok da zor olmadığını göreceksiniz. Şimdilerde biz Pera Bulvarı dahil tüm ev dekorasyon markalarında o kadar çok alternatif var ki yapmanız gereken sadece evinize uyan modelleri seçmek olacak.
    Ben salon dekorasyonunda her zaman biraz daha kimliği olan işlerin daha uygun olacağından yanayım. Sanat eserleri tabi bunların başında geliyor ama sanat eseri dediğimizde  her zaman çok pahalı ve yağlı boya tablo olmasına gerek olmadığını da unutmayın. Renkli paspartuları ile sulu boya çalışmaların hem ekonomik hem de çok artistik duracağından emin olabilirsiniz. Ben daha çok tek desen çalışmalarını sevsem de harika bir manzara resmi de inanın şahane görünecektir. Burada benim daha çok dikkat edeceğim şey boyutlar olur eğer geniş bir duvarınız varsa (bu yukarıda önerdiğim oturma odasında koltuk arkası ya da yemek odası alanında konsol üzeri olabilir.) farklı boyutlarda birden fazla tabloyu bir araya getirerek çok daha dikkat çekici bir alan yaratabilirsiniz.
Bu arada en son gezdiğim mobilya fuarında tüm markaların duvar dekoruna ne denli önem verdiğini gördüm siz de trendlerin gerisinde kalmayın derim. Özelikle ayna çerçeveli tablolar gümüş etkisi ile hayranlık bıraktırırken, dore rengi yuvarlak kare aynalar, porselen tabalar ile süslenmiş duvarlar etkisi bu yılda devam ettiriyor. Duvar dekorasyonunda tabak demişken bu konuda nam salmış Karaköy Naif’i anmadan geçemeyeceğim. Füme rengi duvar üzerinde Türkiye haritası görüntüsü ile yerleştirilmiş birbirinden farklı tabakların güzelliğine hayran kalıyorsunuz sadece dekorasyonu için bile çok gidilesi bir yer 🙂
    Nerede kalmıştık duvar dekorasyonu yaz yaz bitmiyor görüyor musunuz? (kolaylaştıracağız ama söz :)) Şimdi koridorlar için konuşalım. Harika bir otelde olduğunuzu ve odanıza gittiğiniz koridoru hayal etmenizi rica edeceğim. Görüyorsunuz değil mi? Tüm duvarlarda tablolar var ve ben hiç bir zaman ben boş duvarlar görmedim otel koridorlarında şansıma değildir herhalde. 🙂 Odaların şahane etkisinden önce koridorda başlar etkileyici dekorasyon bu nedenle siz de evinizde eğer uzun koridoru olan bir yapıya sahipseniz boşlukları doldurun derim. Mesela çiçekli tabloları ben çok seviyorum bir odadan diğerine giderken her ne kadar 1 dakika bile sürmese de ne güzel bir etki düşünseniz. Arka odalara pek gitmeyen misafirin yol boyunca etkilendiği tablolar ile dekorasyonunuzdan söz ettirebilirsiniz:)
    Benim en sevdiğim mutfak dekorasyonu kimi zaman rustik kimi zaman country stil diyebilirim.  Çok cici olmasından yana değilim çoğu zaman biraz daha maskülen olabilir belki de aşçıların erkek olmasından yanayımdır sizce? Ben siyah ve beyaz veya  koyu ahşap  tonlarda bir mutfak hayal ediyorum. Daha çok duvarlarında kara tahtalar ile notların ya da listelerin olduğu düşünsenize ne keyifli her gün yeni bir mesaj, alışveriş için alınacaklar listesi gibi esprili bir dekorasyon şekli. Metal raflar olabilir bence böylece rafı süsleyen tabaklar veya farklı aksesuarlar ile tamamlayarak etkisini 2 kat arttırabilirsiniz.

Özelikle mutfakta kullanılan eşyaların konu olduğu tabloları, çatal-kaşık ikilisi askılar, (Mesela House2Home marka yayınımızda döküm askı vardır, çok sevilir) ve daha bir çok alternatif bu ruhu mutfağınıza taşıyabilir. Tabi yine de masalsı bir mutfak hayal ediyorsanız beyaz mutfaklar için pembe, mavi tonları en büyük destekçi olacaktır. Şimdilerin en meşhuru renkli terekleri de böyle bir stil için olmazsa olmaz diyebilirim. Biraz instagram kullanıyorsanız ne kadar çok sevildiklerini görebilirsiniz. ( Her mutfağa bir terek sloganımız.

 

Yatak başı üzerinde tablo veya ayna kullanabilirsiniz, doğru uyumu yakalarsanız inanın çok güzel duruyor. Ayna etkisini sevenlere öneriyorum ama ben yine de birden fazla tablodan yanayım yatak başı ile uyumlu baskın olmayan tablolar tercih sebebi olabilir.

    Ve son olarak çocuk odalarında duvar dekorasyonu bence hem en kolayı hem de en eğlenceli olanı olsa gerek. Bir kere harika duvar kağıtları var hem kendiniz uygulayarak çok keyif alabilir hem de şahane bir etki yaratabilirsiniz. Sonrasında uyumlu çerçeveler ile  onun harika fotoğraflarını sergileyeceğiniz bir zemin elde edebilirsiniz. Bir de en önemlisi çocukların veya bebeklerin odalarında olmaktan keyif alması. Bu nedenle onların hayal dünyasını geliştirecek aksesuarlara hem duvarlarda hem de diğer alanlarda yer vermekte fayda var.
    Umarım yazımız size yol gösterici, fotoğraflar dekorasyonunuz için ilham verici olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir